KARADAĞ

Karadağ yada bilinen ismiyle Montenegro Balkanlar’da yer alan küçük bir ülkedir. Kuzeyinde Sırbistan, batısında Bosna-Hersek ve Hırvatistan, doğusunda Arnavutluk ve Kosova, , güneyinde Adriyatik denizi yer alıyor. Başkenti, Podgorica, Para birimi Euro.. Resmi dili Karadağca olmasına rağmen halk iyi derecede ingilizce konuşabiliyor. 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılan ülke şimdilerde Avrupa Birliğine girmeye çalışıyor. Karadağ’ın en çok bilinen şehirleri Unesco tarafından koruma altına alınan Kotor ve Budva şehirleridir. Ülke de iki tane hava alanı bulunmaktadır. Bunlardan birisi başkent Podgorica da bulunuyor, diğeri Kotor ile Budva’nın arasında yer alan Tivat’tadır. 

St. John Fortress / Kotor

KOTORAdriyatik kıyısında bulunan Karadağ ‘ın  turistik şehri. Küçük bir yüz ölçümüne sahip Kotor da şehrin en önemli bölgesi Old Town denilen surlar arasına inşa edilmiş hediyelik eşya satılan butik mağazalar, cafe ve restoranlar ile hosteller bulunan bölgesi. Mutlaka görmeniz gereken yer St. John Fortress yani Kotor kalesi. Yaklaşık 2000 merdiven ve 45 dakikalık bir tırmanış sonrası kalenin zirvesine tırmanıp muhteşem Kotor manzarasını seyredebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Buraya gelmeden önce mutlaka otel rezervasyonunuzu yapmalısınız çünkü çoğu otel yada hosteller yaz döneminde full çekiyor. Gezilecek çok fazla yeri olmayan Kotor’un muhteşem manzarasını görebilmek için birkaç gece kalabilirsiniz. Kotor’dan Budva’ya her saat otobüs bulunuyor, yaklaşık 1 saat süren otobüs yolculuğunun fiyatı ise 3 Euro. 

 

Old Town / Kotor

Budva da Kotor gibi oldukça pahalı diğer bir şehir. Otel rezervasyonu mutlaka erken yapılmalı. Şehir içi taksi çok pahalı bir kaç km yol için 5 Euro’ya kadar para alıyorlar. Şehrin en merkezi bölgesi yine Kotor da olduğu gibi Old Town. İçerisinde yemek yeyip bir şeyler içebileceğiniz hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz butik mağazalar bulunuyor. Ara sokakları fotoğraf meraklıları için şahane. Old Town’a yakın balerin heykeli de mutlaka fotoğraf çekilesi yerlerden. Budva’nın meşhur mu meşhur adası Sveti Stefan, merkeze 6-7 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezinden 1.5 Euro karşılığında otobüs ile gidebilirsiniz. Adanın çevresi ormanlık bir alan, muhteşem deniz manzarası ile harika görünüyor. Adanın içerisine girmek içinse ya ada içerisinde bir otel rezervasyonuna ihtiyacınız var yada herhangi bir restorandan yemek için rezervasyon yapmanız gerekiyor. Çünkü ada Aman Resort isimli şirkete 30 yıllığına kiralanmış ve içerisine girişler ancak söylediğimiz şartlarda mümkün. Budva da denize girebileceğiniz birkaç plaj bulunuyor. Çok lezzetli balık restoranları deniz kıyısında bulunuyor. Fiyatlar yine söylediğim gibi çok düşük sayılmaz. Ortalama bir balık için kişi başı 15-20 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Budva’dan günde birkaç sefer Ohrid, Üsküp ve Belgrad’a otobüs var. Biz Belgrad’a giden sabah 8 otobüsünü kaçırdığımız için Podgorica’ya gittik ve ordan Belgrad trenine bindik. Podgorica ile Budva arası otobüs ile yaklaşık 1.5 saat sürüyor ve sürekli otobüs var. Fiyatı 6 Euro. Podgorica’dan Belgrad’a günde iki kez tren bulunuyor. Saatleri sabah 08:10 ve akşam 20:10. Yaklaşık 12 saat süren tren yolculuğu için koltuklu fiyat 22.5 Euro, kuşetli 25,5 Euro. Biz kuşetli için bilet aldık. Küçük bir kompartıman da 6 yatak bulunuyor. Gece yolculuk yapıp uyuyabilir, gündüz Belgrad da gözünüzü açabilirsiniz. Tren yolculuğu her ne kadar keyifli olsa da trenlerin oldukça eski ve pek temiz olmadığını unutmayın. Ayrıca gece saat 01:00 civarı Sırbistan sınırına giriyorsunuz ve Sırp Polisi detaylı bir pasaport kontrolü yapıyor. 

Old Town / Budva

Sveti Stefan / Budva

Podgorica şehri Karadağ’ın başkenti olmasına rağmen Ağustos ayının ilk haftası görüntüsü ile terk edilmiş gibi görünüyordu. Sadece Belgrad’a giden trene binmek için geldiğimiz Podgorica da neredeyse hiçbir mağaza yada restoran açık değildi. Şehir içinde Osmanlı’dan kalma bir cami ve saat kulesi bulunuyor. Onun dışında bir de Mall of Podgorica isimli bir AVM bulunuyor. Bunların dışında gezilip görülecek kayda değer bir yanı yok. Podgoricadan Belgrad’a sık saatlerde otobüs de bulunuyor. Burayı Belgrad’a geçiş için de kullanabilirsiniz. Genel olarak oldukça keyifli geçen Karadağ yolculuğumuz bu şekilde. Kotor ve Budva’yı en yakın zamanda mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum 🙂

 

 

 

 

© 2017: | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress