Tayland ile ilgili Soru & Cevaplar

 • Tayland için ucuz uçak bileti bulabilir miyim ? 

Evet Tayland için ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Biz biletimizi Fly Dubai ile Dubai aktarmalı 1150 TL’ye satın aldık. Katar Havayolları ile de ucuz uçak bileti bulma şansınız var. 

 

 • Tayland’a hangi mevsimde gitmeliyim ?

Seyahatiniz için dört mevsim yaz yaşayan Tayland da yağışsız mevsim dediğimiz Türkiye’de kış yaşanılan Aralık, Ocak ve Şubat ayları olacaktır. Kasım ve Mart aylarında da Tayland’a gidebilirsiniz. 

 • Tayland seyahatim için kaç gün ayırmalıyım ? 

Tayland seyahatiniz için en az 10 gün ayırmalısınız. Eğer sindire sindire gezmek ve tatil yapmak istiyorsanız 20 gün ila 30 gün Tayland için yeterlidir. 

 • Tayland da gitmem gereken şehirler hangileridir ?

  Khaosan Road / Bangkok

   

  Walking Street / Pattaya

Mutlaka görmeniz gereken şehirler Başkent Bangkok ile Bangkok’un 150 km güneyinde Tayland körfezinde bulunan Pattaya, Koh Samui ve Koh Phangan adaları, Tayland’ın en güneyinde bulunan Phuket şehri ile ülkenin kuzeyinde bulunan Ayutthaya, Chiang Mai ve Chiang Rai şehirleridir. 

 • Tayland da aç kalır mıyım ?

Hayır, kesinlikle aç kalmayacaksınız. Thai yemek kültürü Türk kültürüne fazlasıyla uzak ancak ülkenin her köşesinde 24 saat açık Burger King, Mc Donald’s gibi fast food zincirleri bulabilirsiniz. Eğer hassas bir mideye sahip değilseniz Taylandlıların meşhur Pat Thai (bir tür makarna) deneyebilirsiniz. Özellikle Pattaya da adım başı Türk restoranı var. Burada Türk yemeklerinin hasretini giderebilirsiniz. 

 • Tayland seyahati için aşı vurulmalı mıyım ? 

Hayır aşı vurulmak zorunda değilsiniz. Tayland çevresindeki ülkelere göre son zamanlarda salgın hastalıklar (Hıv, Hepatit, Sarı humma) konusunda daha titiz bir politika izliyor. Ancak bu konularda titiz biriyseniz maske takabilirsiniz. Zaten Tayland da maske kullanan çok sayıda insan var, bu konu tamamen size kalmış.

 • Tayland’ın para birimi nedir ? 

Para birimi Tayland Bahtıdır. 1 Türk Lirası ortalama 10 Tayland Bahtına eşittir. Ancak enflasyonu da baz alırsak para birimimizin çok değerli olduğunu söylemek zor. 

1000 Tayland Bahtı ( Yaklaşık 100 TL )

 

 • Tayland da hangi GSM operatörünü kullanmalıyım.

AIS GSM

Tabi ki Tayland’ın yerel GSM operatörü AIS’i kullanmalısınız. Her yerde kolaylıkla turist paketinden satın alabilirsiniz. Sınırsız internet ile az miktarda konuşma ve sms paketi 400 Baht.

 

 • Tayland da market alışverişlerimi nerelerden yapmalıyım ?

Market alışverişleriniz için Tayland’ın her köşe başında bulunan 7/11 (seven eleven) mağazalarından yapabilirsiniz. Bu mağazalarda aldığınız ürünlerin içeriklerine dikkat etmenizde fayda var, keza bazı yiyeceklerin içerisinde domuz eti var.

7/11 Tayland’ın her köşesinde

 • Tayland’a gitmeden önce yanıma almam gereken eşyalar nelerdir ? 

Yanınıza güneş kremi yada güneş losyonu alabilirsiniz. Hassas bir mideye sahipseniz bulantı için hap almanızı öneririm. 

 • Tayland güvenilir bir ülke midir ? 

Kesinlikle Türkiye’den daha güvenilir olduğuna emin olabilirsiniz. Malesef Tayland da cüzdan da düşürdük, pasaport da kaybettik. Değerli eşyalarımızı otelde bırakıp saatlerce gelmedik, hiçbir sorun yaşamadık. Hepsi bir şekilde geri geldi 🙂

 • Tayland da Polis ile karşı karşıya gelirseniz nolur ? 

Uluslararası motor ehliyetimiz olmadığı için Polise yakalandık ve 2000 Baht rüşvet verip yolumuza devam ettik. Eğer ufak tefek konular için Tayland Polisi problem çıkartacaksa bir miktar rüşvet verip uğraşmayabilirsiniz. Siz siz olun uluslararası ehliyetiniz olmadan Tayland da motor kiralamayın. Çünkü kiralayan şahıs sizi bu konuda uyarmıyor.

Seyahatin neşesi Halit kardeşim rüşvetçi Polislerle fotoğraf çekilmek istedi 🙂

Thai halkı gerçekten çok sevimli 🙂

 • Önerebileceğiniz otel yada hosteller hangileridir ?

  The Royal Paradise Hotel / Phuket

Bangkok da The Golden Mountain Hostel de kalabilirsiniz. 3 kişilik odada 3 kişi kaldık, Bangkok’un kalbi Khaosan Road’a 1 km, Grand Palace’a 500 mt uzaklıkta günlük 50-60 TL civarında temiz bir hostel.

Pattaya da Arcadia Hotel de günlük 30 TL’ye kaldık. Denize 200 mt uzaklıkta temiz ve güvenilir bir otel. ( Rezervasyon yaptırmadan giderseniz uygun fiyata kalabilirsiniz)

Phuket de Phuket’in en lüks otellerinden birisinde The Royal Paradise Hotel de kaldık. Günlük 150 TL ücret ödedik, 17. katta deniz ve doğa/şehir manzaralı bir odada konakladık. Otel çalışanları inanılmaz ilgiliydi, her şey mükemmeldi. 

Ayrıca sormak istediklerinizi ” Yorumlar ” kısmından sorarsanız memnuniyetle cevaplarım. Unutmayın ;

“Bilmediğin bir yere gitmek, bilmediğin bir yönünü keşfetmektir.”

 

 

© 2017: | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress