Tayland Seyahate Çıkmadan Bilmeniz Gerekenler

Tayland seyahatine çıkmadan bilmeniz gereken önemli konular var. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralıyorum.

  1. Öncelikle ülkemizde Olağanüstü Hal olduğu için yeşil pasaport kullanan herkesin bağlı bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarından yurt dışına çıkış izni alması gerekiyor. Umuma mahsus pasaport sahibi özel sektör çalışanları Polis kontrolünde mesleklerini ispatlayacak bir kimlik, kart veya yazılı belge ibraz etmek zorunda. Eğer bordo pasaportlu kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir belge olması lazım ve bu belgede “yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekiyor. Emeklilerden ise SGK’dan emekli olduğuna dair bir doküman isteniyor ve bu belgenin ilgili kurumdan “yurt dışına çıkmasına engel yoktur” ibaresi olacak şekilde alınması gerekiyor.Öğrencilerin ise öğrenci belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. (Ohal süresince yurt dışına çıkış işlemleri ile ilgili ayrıca sormak istediklerinizi www.facebook.com/yoksaneksigiz sayfamızdan bizlere sorabilirsiniz)
  2. Tayland, Türkiye’den vize istemiyor. Ülkeye ilk girişinizde Pasaport kontrol noktasındaki görevlilere mutlaka dönüş biletinizi ve otel rezervasyonunuzu gösterin, aksi takdirde ülkeye alınmama ihtimaliniz var, onca yolu boşuna gitmiş olmayın.
  3. Tayland da halk çok fazla İngilizce bilmiyor, hele ki taksi şoförlerinin neredeyse hiçbirisi bilmiyor. Bunun için telefonunuzda mutlaka navigasyon programı bulundurun. Taksi şoförlerine gideceğiniz yeri gösterirsiniz, onlar da sizi doğrudan gitmek istediğiniz yere götürürler.
  4. Eğer ingilizceniz çok yetersizse gitmeden önce “Duolingo” gibi programlardan ingilizce çalışabilirsiniz, mutlaka işinize yarayacaktır.
  5. Türkiye’den ayrılmadan elinizdeki Türk Lirasını Amerikan Dolarına çevirin, Tayland da her yerde bu paralarınızı Tayland Bahtına çevirebilirsiniz. Ayrıca ATM’lerden hesap ve kredi kartınızda para çekebilirsiniz ancak yaklaşık 1000 Tl’de 150 Tl faiz alıyorlar bilginiz olsun.
  6. Tayland programınızı önceden ayarlayın, ne zaman nereye gideceğiniz belli olsun, aksi takdir de görülmesi gereken yerleri kaçırabilirsiniz.
  7. Tayland da yemek kültürü bize fazlasıyla uzak yanınıza ortama alışana dek bir miktar hazır gıda alabilirsiniz.
  8. Yanınıza çok fazla kıyafet almanıza gerek yok keza en ucuz otel de bile kıyafetlerinizi oldukça ucuza tertemiz yıkatabilirsiniz.
  9. 150 ml üzeri tüm sıvıları uçakta yanınıza almayın, bagaja gönderin aksi takdirde hava limanında görevliler alıp çöpe atıyorlar.
  10. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız yanınıza hafıza kartı alabilirsiniz, aksi takdirde 4 GB hafıza kartı için 500 Baht ödemek zorunda kalabilirsiniz. Gitmeyi düşünen herkese şimdiden iyi yolculuklar. Fazla kasmayın, Tayland da başınıza hiçbir şey gelmez. Güvenlik konusunda da Türkiye’den çok daha iyi seviyededir.
© 2017: | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress